sobota, 6 kwietnia 2013

Neśka w zaścianku, czyli ex-machina Fejs




Neśka w zaścianku,
czyli ex-machina Fejs


Dedykuję Wiośnie. Niech już przyjdzie, żeby jeszcze bardziej nam padło na łeb.


OSOBY DRAMATU: 
FEJS, stworzenie powszechnie lubiane; tak naprawdę broń o sile i zasięgu rażenia większym od bomby atomowej.
NEŚKA, córka bardziej blogosfery niż swoich rodziców.
SYLWIA, czyli Justyna, Julia, Paulina, Marta, Kaśka, Baśka, Doryda, Sylweryna, Pasztet, Ruchałka...
KŁACZEK,  imię znaczące.
GRUBY, jak wyżej.
CYPRIAN N., przyszła bezrobotna niecnota (bo student politologii).
MIŁOSZ C., tak naprawdę wcale nie C, ale ładnie prezentuje się pod Cyprianem N.
ADAM M., też nie M. Cóż poradzić?
NIECHCEMISIEIZM, duży
CIEKAWOŚĆ, sporadycznie jeszcze większa
MATRONA, just Matrona; wcale nie Pstra, bo jej synem nie Christopher Ścierwnik, a Neśka.
CHÓR, czyli studenci polonistyki.
Sceny we włościach UAM.


Przygotowanie
Dnia nie pierwszego kwietnia, Baza.
Pokój trzyosobowy, w którym panuje nienaturalny porządek, nie pachnie brzydko, a poza tym to chema, taka sytuacja.
Dwie męskie postaci siedzą na łóżku.
Trzask drzwi; ktoś wyszedł.
Cyprian N. 
(Głosem przyćpanego Stachurskiego).
Zróbmy to, zróbmy, zajinxowała mnie, zemsta musi być, musi, musi, musi..!

Miłosz C. 
(Bierze laptop na kolana, wchodzi w Google, bo w co innego...).
... No dajesz, Cypek.

(Za oknem z rynny spada sopel, podkreślając grozę sytuacji).


Akt I, Scena 1
Neśka, Niechcemisieizm, Ciekawość, Kłaczek, Gruby, Cyprian N., Miłosz C.
Taż Baza, siedem godzin później, drzwi się otwierają, do pijących kawę dołącza Neśka, wszedłszy przez drzwi, bo to nie jest dramat metafizyczny.
Neśka
(Zaspanym głosem).
Kawy, panowie. 

Kłaczek
Gratulacje!

Neśka
(Zniechęcona).
Dobra, sama sobie zrobię. 
(Sama sobie robi kawę. Po wypiciu następuje przebudzenie ośrodka mózgowego). 

Ciekawość
(Podszeptuje Neśce).
A jakie gratulacje?

Neśka
A jakie gratulacje?

Gruby
Wejdź sobie na Fejsa.

Neśka z Niechcemisięizmem
Nie chce mi się. 

Akt I, Scena 2
Neśka, Sylwia, Chór
Bistro filpolu, rzecz dzieje się po przejrzeniu fejsa przez Neśkę, bo Ciekawość odniosła chwilowy triumf nad Niechcemisięizmem.
Sylwia
Gratulacje.

Neśka
Nie jestem w ciąży.

Chór
(Milczy, bo ma do przeczytania naprawdę dużo książek, więc gdzie tu czas na rozmowę, a co dopiero śpiewy?)

Sylwia
Gratulacje.

Neśka
Nie jestem w ciąży.

Sylwia
Gratulacje.

Neśka
No dzięki.

Akt I, Scena 3
Sylwia, Neśka, Niechcemisięizm, Adam M., wyglądający na spragnionego kawy.
Sofy ustawione przed uczelnianym bistrem.

Neśka
Jestem zmęczona. A dopiero wstałam. 

Sylwia
(Przechodząc).
Gratulacje .

Adam M.
Ludzie są jacyś durni. Daj kawę.
Neśka
(Daje kawę).

Adam M.
(Bierze kawę).

Neśka
Nie wszyscy są.

Adam M.
(W prawej ręce trzyma kawę, lewą żywo gestykuluje, naśladując znany mem internetowy z Marią Skłodowską-Curie).
Tu się jebnij.


Akt II, Scena pierwsza i ostatnia, bo przestaje się robić śmiesznie, podobno nawet nigdy nie było. W zasadzie i tak chodzi o coś innego.
Mająca czkawkę Neśka, Matrona by phone, Fejs gdzieś w którymś z pokojów, choć raczej chyba we wszystkich; jest lepszy niż Chuck Norris, nie musi się udzielać; to inni udzielają się na nim.
Korytarz z lastryko w DS. Uchylone drzwi do pokoju 125. W tle wiszący wewnątrz autoportret Witkacego z 1917, tuż nad półką z cukierkami na kaszel, których nie widać, bo leży na nich oblana jogurtem książka Karpowicza.

Matrona
Dzwoniła do mnie Sylwia.

Neśka
Nie jestem w ciąży. To karniak za niewylogowanie z Fejsa.

Matrona
Fejsa.

Fejs
(Zwiększa liczbę użytkowników).

Neśka
Tak, Fejsa. No wiesz, Cypek wpadł na pomysł, że to będzie taki żart, jak wrzuci mi na tablicę lewe zdjęcie z USG, że niby jestem w ciąży z Majlo, ale tam i data z 2009, i zamazane nazwisko... To może trzymamy dziecko w piwnicy? Od czterech lat? Nie. Przecież nie mamy piwnicy...

Matrona
Żart?

Neśka
No, śmieszny, nie?

Matrona
Mało śmieszny. Sylwia się będzie z ciebie śmiać!

Neśka
No bo to żart, to co ma robić?


Epilog
Miłosz C., Fejs, troszkę Niechcemisięizm.
Baza. Okno nagle się otwiera, sopel odpadający od rynny pod wpływem wichru, przywracającego harmonijny nieład wewnątrz Bazy, ląduje na laptopie Miłosza C. Sopel zostaje opętany przez Niechcemisięizm, więc nawet się nie topi, nie robiąc krzywdy ani sprzętowi, ani Fejsowi.
Fejs
(Wciąż powiększa liczbę użytkowników).

Miłosz C.
(Wchodzi i staje).
No zasrańce skubane, znowu mi syfu w pokoju narobiły!


sobota, 30 marca 2013

I Fenomenalna Zofia Bukowska, cz. 1.

Kolejny eksperyment.
Od pewnego czasu (czy tam lat kilku) próbuję spisać pewną historię, ale za każdym razem sposób ukazania losów bohaterów wydaje mi się zbyt naiwny. To ma być swojego rodzaju opowieść dla nastolatków, ale nie chciałabym narracji przypominającej "kochany pamiętniczku", i tak dalej, sratatata. Jak mi poszło, co sądzicie na ten temat? Chyba straciłam autowyczucie...

I Fenomenalna Zofia Bukowska
cz. 1.


               
               Zawsze uważałam Zofię Bukowską za dziwną istotę. W pierwszej klasie liceum wyglądała i zachowywała się, jakby dopiero skończyła podstawówkę. Nigdy po prostu nie odpowiadała na pytanie zadane jej przez nauczyciela. Najczęściej prowadzący lekcję musiał powtórzyć pytanie zbolałym tonem, bo Zofia rozmawiała wcześniej z koleżanką z ławki. Czasem w ogóle ani on, ani klasa nie doczekiwali się odpowiedzi, bo Bukowska wpatrywała się tępo w boisko do siatkówki za oknem. Albo czytała rozłożoną na szczupłych kolanach pod ławką książkę. Gdy siedziałyśmy blisko, zdawało mi się sporadycznie dojrzeć tytuł niezwiązanej z lekcjami lektury. Dwa razy zdarzył się Bukowski, czemu chyba nie powinnam się dziwić, potem ostatni tom serii o Harrym Potterze i wydaje mi się, chociaż nie pamiętam dobrze, że kiedyś z plecaka wypadł jej zbiór opowiadań Poego. To znaczy takie mam skojarzenie, bo na czarnej okładce opasłego tomu widniało zdjęcie mrocznego kruka.
                Zofia przez pierwszy rok uczęszczania do naszego liceum, to jest Sacre-Coeur, przyjaźniła się tylko z Hanią Bednarek. Ich dwie głowy, ruda tej pierwszej i mysia blond tej drugiej, znajdowały się zawsze blisko siebie na przerwie w kafeterii. Papużki nierozłączki, myślałam sobie i prychałam w myślach. Co za idiotyczne zachowanie, myślałam, podczas gdy skrycie im obu zazdrościłam. Nigdy nie miałam przyjaciół. Najważniejsza była dla mnie rodzina, a nie znajomości ze szkoły z tymi idiotami. Oni mnie nie nakarmią, gdy będę głodna i nie pomogą mi w nauce, tylko będą rozpraszać. Tak sobie właśnie wmawiałam, patrząc na złączone podczas spacerów po korytarzu dłonie Zofii i Hani.
                Aż pewnego dnia przestałam im zazdrościć, a zaczęłam ogromnie współczuć, tak właściwie nie wiedząc, z jakiego powodu.
                Nie byłam na balu końcowo rocznym, bo uważałam to za głupią Sacre-Coeurańską tradycję. Bal na końcu każdego roku? A do tego połowinki, studniówka i sto innych bezsensownych imprez, jak przyjęcia charytatywne, rocznica powstania szkoły, urodziny dyrektora, dzień sportu? Udział w takich spotkaniach był dla mnie totalnie wariackim pomysłem. Jak można zresztą było przychodzić wciąż na jakieś bale, kiedy nauczyciele zasypywali nas pracami domowymi, co dwa tygodnie robiono trudne testy i zmuszano nas do przerabiania starych maturalnych egzaminów? Nie mówiąc już o lekturach na polski, których szczerze nie znosiłam. Zresztą, jak większość uczniów w mojej klasie o profilu biologiczno-chemicznym.
                I właśnie na pierwszej podwójnej chemii po balu końcoworocznym (który wcale nie odbywał się na koniec roku, tylko na koniec kwietnia, żeby pierwszaki zdążyły się pobawić jeszcze z trzecioklasistami, kolejny absurd, bo tamci powinni się skupić na nadchodzących maturach), obok Zofii zostało puste miejsce Hani. Pustką wiało także z zaczerwienionych oczu Bukowskiej i jej struchlałych chudych ramionach. Wyglądała jak zgarbiona staruszka o twarzy skrzywdzonego dziecka.
                Nic nie obchodziły mnie plotki, naprawdę. Ale jako ta, która najczęściej milczy, rykoszetem zostałam tą, która najwięcej słyszy. Hania to lesbijka, mówiły dziewczyny w szatni, przebierając się na lekcję wychowania fizycznego. Zofia nie ma serca, szeptały do siebie, gdy Bukowska wychodziła na biologii do ubikacji, pewnie popłakać. Wykorzystywała ją i zabawiła się uczuciami biednej Różyczki, a potem odrzuciła – właśnie to zdawały się mówić spojrzenia naszych klasowych koleżanek, gdy przy grze w kosza nie podawały Zofii piłki, choć wszystkie wiedziały, że jest najszybsza i najwyżej skacze. No więc, z braku laku, podawały do mnie, a ja albo obrywałam w nos, albo myliłam kroki, albo natychmiast przekazywałam piłkę komu innemu. Przeważnie z przeciwnej drużyny. Hania jest w szpitalu, słyszałam w kafeterii, w której nie uświadczyłam już Zofii. (Nie wiedziałam wówczas, że chodzi na dach, gdzie popala. Sama wtedy nie miałam żadnej styczności z papierosami). Hania nie będzie mogła już nigdy chodzić, powiedział Marcin, klasowy kujonek, odpowiadając na pytanie matematyka. Hania do końca roku nie pojawi się w szkole, powiedziała nasza wychowawczyni. I mamy się tym nie przejmować, bo to nie nasza sprawa.
                Pomyślałam sobie, że to bardzo dobrze, bo to rzeczywiście nie jest moja sprawa i naiwnie uwierzyłam, że i inni posłuchają tej rady.
                Plotki pod koniec mojej pierwszej klasy przybrały jednak tylko na sile, a do tych starych, o bezlitosnej Zofii i biednej, pokręconej Hani, dołączyły nowe. Rykoszetem – bo jak inaczej? – znalazłam się w ich epicentrum. No, prawie.
                W Sacre-Coeur mamy szafki na korytarzach. Nie wiem, po co, bo wszystkie książki i tak noszę ze sobą do domu. Ale inne dziewczyny korzystają z tego przywileju, dzięki temu do szkoły mogą przychodzić z cienkimi torebkami od Valentino. Może wcześniej nie wspomniałam, ale Sacre-Coeur to liceum prywatne. Większość rodziców płaci za to, by ich dzieci mogły się w nim uczyć. Moja matka nie płaci. Dostałam się, bo wygrałam olimpiadę gimnazjalną z biologii. Byłam najlepsza w Polsce. Tylko że odbiegam od tematu. Wciąż chodzi mi o szafki. Moja, numer 123, była między 122 a 124. Całkiem logiczne, prawda? Jedyne czego na początku nie rozumiałam, to fakt, dlaczego szafka numer 122 należy do Tomasza Waśko, a 124 do Felicji Jakobińskiej, o rok starszych uczniów klasy humanistycznej. Dlaczego nie ma mnie wśród moich pierwszorocznych idiotów, pomyślałam, kiedy Waśko i Jakobińska po raz pierwszy kłócili się nad moją głową, gdy we wrześniu starałam się odnaleźć zagubioną kanapkę w ciemnych metalowych zakamarkach. O dziwo, zamiast dwóch złożonych kromek chleba z sałatą i majonezem, znalazłam zaschniętą różę, która rozsypała mi się w palcach, gdy tylko wydobyłam ją na światło dzienne. Wtedy sąsiadka z prawa się rozpłakała, Tomasz trzasnął z całej siły drzwiami swojej szafki, a ja jęknęłam z bólem. Ci starsi to też idioci, ale wśród idiotów w moim wieku czułam się jakoś bezpieczniej. Byli nudni i przewidywalni, a ci z humanistycznej pretendowali do miana kompletnych wariatów. Z każdą kolejną kłótnią zaczęłam ich nienawidzić coraz bardziej, a w czerwcu miarka się przebrała.
                - Pedał! – wrzasnął ktoś za moimi plecami, gdy zmierzałam w stronę szafki, by zamknąć w niej strój gimnastyczny i półtoralitrową butelkę wody mineralnej.
                W jednej chwili szłam, w drugiej leżałam już na twardej posadzce korytarza, walnąwszy czołem w brzeg otwartych metalowych drzwiczek studwudziestkidwójki. Co gorsza, nie mogłam się podnieść, bo byłam przygnieciona siedemdziesięcioma sześcioma kilogramami Tomasza Waśko.
                 - Sorry – powiedział mi tylko do ucha przez zaciśnięte zęby, po czym dźwignął się na nogi, nie zawracał sobie głowy wyciągnięciem do mnie ręki (po prostu chwycił za pasek i postawił na nogi) i kazał spadać.
                I posłuchałam go, bo po pierwsze: co innego miałam zrobić? A po drugie, Waśko miał absolutną rację, bo zaraz oberwałabym na dokładkę albo od niego z łokcia, albo z piąchy od kretyna, który go sprowokował.
                - Nie. Jestem. Pedałem! – wrzeszczał Tomasz, wykonując uniki i waląc przeciwnika w szczękę.
                Widziałam jego zakrwawioną rękę i przetrącone kości twarzy tego głupiego goryla, który wciąż się krzywo uśmiechał.
                - Ale twój brat jest! – odkrzyknął, a Waśko wpadł w dziki szał, rzucił się na niego całym cielskiem, a później kopał, jakby od tego miało zależeć jego życie.
                Myślałam, że będę mogła się poruszyć, że, jako uczestniczka niezliczonej liczby pogadanek z psychologami i pedagogami, pobiegnę zgodnie z nakazem do nauczyciela i poproszę o pomoc. Nie potrafiłam. Stałam w miejscu jak słup soli. Nigdy wcześniej nie widziałam w jednym miejscu tyle krwi, a przecież to był szary szkolny korytarz, który tak dobrze znałam. Łzy napłynęły mi do oczu, gdy zebrał się tłum gapiów, bo tak bardzo chciałam, żeby – skoro nie ja – ktoś coś powiedział i się sprzeciwił tej całej przemocy.
                Pierwsza na miejscu była Felicja. Próbowała rozdzielić chłopaków, ale sama dostała w żebra. Zaczęła więc wrzeszczeć po pomoc i w końcu pojawili się nauczyciele dyżurni. Zaciągnęli Waśko i tego drugiego pod gabinet dyrektora. Dawno już było po dzwonku, a ja wciąż stałam otępiała. I trwałabym tak pewnie do końca świata, gdyby nie Jakobińska.
                - Masz rozciętą skroń – powiedziała cicho. – Lepiej idź do pielęgniarki.
                - To higienistka – poprawiłam ją machinalnie.
                Skinęła głową, uśmiechnąwszy się krzywo. Wcześniej jakoś nie zauważyłam, ale miała naprawdę ładny uśmiech. Szczery, ale trochę ironiczny jednocześnie. Dopiero później się dowiedziałam, że cała Felicja jest uosobieniem paradoksu, a ambiwalencja to jej drugie imię. Odrzuciła poczochrane, rude włosy za ramiona i westchnęła ciężko.
                - Wiesz, że masz szafkę po moim chłopaku? – spytała po dłuższej chwili milczenia. – I że on nie żyje?
                - Wiem. Nie jestem ani głucha, ani głupia. Słyszałam, o czym gadacie z Waśko nad moją głową. I zrozumiałam. Czy… - Przygryzłam wargę. Nie wiedziałam, co mną kieruje, ale chciałam dowiedzieć się prawdy. – Czy brat Tomasza jest naprawdę pedałem?
                Myślałam, że na mnie nawrzeszczy, powie, że pedałem to chyba jestem ja, w dodatku jakimś upośledzonym umysłowo, bo to nie pedalstwo, a homoseksualizm, a brat Tomasza i tak wcale nie jest gejem. Ale ona uśmiechnęła się tylko szerzej po swojemu, spojrzała na mnie z ukosa swoimi szarozielonymi, głębokimi oczami i rzekła:
                - A czy to prawda, że ta mała z twojej klasy chciała popełnić samobójstwo, bo Bukowska dała jej kosza?
                Wrzuciłam sprzęt do szafki i mocno zatrzasnęłam jej drzwiczki. To samo zrobiła Felicja.
                Nie widziałyśmy się do września następnego roku szkolnego.

wtorek, 15 stycznia 2013

Vanitas

Za wierszokletkę nigdy się nie miałam i zapewne nie będę mieć, ale niewyspanie, rozmowy na schodach, pusty żołądek i romantyzm tak mieszają w głowie, że muszą gdzieś ujść. No to najlepiej na bloga.

Vanitas

biegniemy
jeden, dwa, trzy
wypite drinki
kto da więcej
……….

pędzimy
jedna, dwie, trzy
nieprzespane noce
kto da więcej
szybciej się doczeka

zatrzymujemy się
trzy, dwa, jeden
kto dawał najwięcej
wcale nie wygrywa